Na slovíčko u našich severných susedov...(časť šiesta)

Autor: Marcela Minarčinová | 31.7.2015 o 15:23 | (upravené 31.7.2015 o 15:41) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  653x

... o jednej z najväčších zaujímavostí Dolného Sliezka - o neobvyklom obrannom diele nad mestečkom Strieborná Hora...

Pôvodne osada Strieborná Hora vznikla v štrnástom storočí. Mestom sa stala v roku 1 536 a ako už z názvu vyplýva, preslávila sa najmä ťažbou vzácneho lesklého kovu. Nad mestom sa nachádza pevnosť, ktorá bola postavená v rokoch 1 769 - 1 772. Dôvod jej výstavby?

Prenesieme sa v čase o kúsok späť - do roku 1 760. Sliezko bolo územím, na ktorom sa odohrával ozbrojený konflikt pod názvom sedemročná vojna alebo aj sliezska vojna medzi Pruskom a Rakúskom, ktoré chcelo získať Sliezko a klodzké grófstvo. V roku 1 760 rakúske vojsko dobylo pohraničnú pevnosť Klodzko spolu s kopcovitým klodzkým grófstvom. Všetky pokusy o jeho napadnutie boli neúspešné, pretože toto územie bolo oddelené od Sliezka masívom Bardzkých a Sových hôr. Jediné horské priesmyky - v okolí Barda a Striebornej Hory - bránili rakúske oddiely. V opevnenom tábore tam v lete v roku 1 762 prebývalo 45 000 vojakov. Do konca vojenských útokov sa pruskému vojsku nepodarilo dobiť klodzké grófstvo a Prusko ho získalo až po podpísani mierovej zmluvy v roku 1 763. Stále rakúske ohrozovanie a čerstvé vojenské úspechy presvedčili vtedajšieho panovníka Fridricha II. Veĺkého o myšlienke opevnenia jedného z horských priesmykov vedúcich zo Sliezka do Klodského grófstva.

Počas samotnej výstavby bol projekt niekoľkokrát zmenený a stiebornohorská pevnosť dostala svoj dnešný vzhľad v roku 1 770. 

V minulosti nedobytná pevnosť sa dnes stala "dobytnou" pre turistov. Prístup je nenáročný - z mesta Strieborná Hora vedie asfaltová cesta priamo k nej. 

 

Koniec časti šiestej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mimovládky sa ozývajú, že Bránik ich obral o peniaze

Známy bloger tvrdí, že ide o pomstu ľudí, ktorých si znepriatelil.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Málokto sa vie nedohodnúť ako Matovič

Mikloško pôjde opäť až do konca.


Už ste čítali?