Na slovíčko u našich severných susedov... (časť piata)

Autor: Marcela Minarčinová | 9.7.2015 o 14:25 | (upravené 9.7.2015 o 15:43) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  896x

...o meste, ktoré niekoľkokrát rozdelili na dve časti do dvoch štátov, o meste, ktorého most prirovnávajú ku Karlovmu v Prahe, o meste, ktoré je plné trpaslíkov a o meste, ktoré sa údajne radí medzi najnavštevovanejšie v Poľsku.. 

Keď sa povie Poľský Tešín, mnohí si ho spájajú s veľkými trhmi, ktoré sa tam konajú dodnes. Je to mesto na hraniciach s Českou republikou, v ktorom je čo obdivovať. Podľa legendy bolo mesto Cieszyn založené v roku 810 troma bratmi a to na mieste ich stretnutia po dlhom odlúčení. Podľa historikov mesto vzniklo koncom 10. st oročia, prvá písomná zmienka je z roku 1155. V roku 1920 došlo k rozdeleniu mesta na dve časti, ľavobrežná pripadla Československu a vytvorila Český Tešín. V období II. sv. vojny bolo mesto spojené a po roku 1945 opäť rozdelené. Mesto si dodnes zachovalo stredoveký urbanistický ráz s pamiatkami a nádhernými zákutiami.

Pri hraniciach ešte zostaneme, ale posunieme sa o kúsok severo - západnejšie do mesta Klodsko. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 981. Názov má český pôvod a je odvodený od drevených klád, ktoré slúžili na opevnenie pohraničnej pevnosti, alebo ako mosty v nepriechodnom teréne.  K najstarším pamiatkam mesta sa radí gotický most sv.Jána a je jednou zo vzácnych stavieb tohoto druhu v Európe. Prirovnávajú ho ku Karlovmu mostu v Prahe. Bol postavený medzi rokom 1281 až 1390 a je zdobený sochami v barokovom štýle.
Medzi zaujímavosti mesta patria aj podzemné katakomby, ktoré sú sprístupnené verenosti. Slúžili ako úkryt pred požiarom, či v pripade napadnutia mesta.  Nad mestom sa týči pevnosť, ktorá patrí k najcennejším dielam novovekej obrannej architektúry Poľska a má jeden z najlepšie zachovaných obranných systémov 17.-18. storočia v Európe.

Ako ďalšie chcem predstaviť mesto Wroclaw alebo aj Vratislav. Z histórie je známe ako osada na jantárovej ceste. Založenie mesta sa datuje rokmi 915 – 921 a slúžilo ako hradisko slovanských Slezanov. V 10. storočí bolo dočasne pod nadvládou Přemyslovcov. Ako hovorý legenda, mesto založilo české knieža Vratislav I. pod názvom „Vratislavia“, (odtiaľ aj český a slovenský názov „Vratislav“), no už okolo roku 990 sa znova dostáva pod poľskú správu. V roku 1 000 tu bolo založené rímskokatolícke biskupstvo a bola postavená románska katedrála. V rokoch 1 038 – 1 054 je opäť dočas ne v českých rukách. 
Od roku 1 163 tu sídlili údelné sliezske kniežatá. Začiatkom 13. storočia sa Wroclaw stal mestom a roku 1 241 hlavným mestom Vratislavského kniežatstva. V rokoch 1327 – 1742 je to opäť české územie (len 1 469 – 1 490 v rukách Mateja Korvína). Od 14. storočia sa stalo obchodným strediskom. Od roku 1 742 bolo pruským územím, po roku 1871 nemeckým územím, od roku 1945 pod poľskou mandátnou správou, po mierovej zmluve "2+4" bolo definitívne pripojené k Poľsku.  Mesto si užilo dostatočný počet prerozdelení a každý "vlastník" tu zanechal nejakú stopu. Wroclaw patrí medzi moje najobľubenejšie navštívené poľské mesto.

Posledným dnešným mesto bude údajne najnavštevovanejšie v Poľsku - Krakow.  Mesto vzniklo okolo roku 800 ako obranný hrad Vislanov na križovatke obchodných ciest. Koncom 9. storočia bolo mesto súčasťou Veľkej Moravy. V 10. storočí bol vybudovaný hrad Wawel a mesto sa stalo súčasťou Poľska. Od roku 1 038 je Krakow sídelné mesto Poľska. Mesto prekvitalo v 14. – 16. storočí, kedy bolo členom hanzy, hlavným a od 1 320 korunovačným mestom Poľska s prvou poľskou univerzitou a známou výrobou súkna. V roku 1596 sa hlavným mestom stala Var šava, ale Krakow ostal korunovačným mestom. V 17. – 18. storočí nastal úpadok. Od roku 1795 mesto patrilo Rakúsku, len v rokoch 1 809 – 1 815 bolo súčasťou Varšavského kniežatstva a v rokoch 1 815 – 1 846 hlavným mestom Krakovskej republiky. Po potlačení krakovského povstania bolo opäť pričlenené k Rakúsko-Uhorsku. V roku 1 914 sa tu organizovali poľské légie. Od roku 1 918 je mesto opäť súčasťou Poľska. Po druhej svetovej vojne sa Krakov stal významným priemyselným strediskom Poľska. Keď sme už  trochu načreli do histórie , pridám fotodokumentáciu súčasnosti.

Koniec časti piatej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?