Na slovíčko u našich severných susedov... (časť piata)

Autor: Marcela Minarčinová | 9.7.2015 o 14:25 | (upravené 9.7.2015 o 15:43) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  863x

...o meste, ktoré niekoľkokrát rozdelili na dve časti do dvoch štátov, o meste, ktorého most prirovnávajú ku Karlovmu v Prahe, o meste, ktoré je plné trpaslíkov a o meste, ktoré sa údajne radí medzi najnavštevovanejšie v Poľsku.. 

Keď sa povie Poľský Tešín, mnohí si ho spájajú s veľkými trhmi, ktoré sa tam konajú dodnes. Je to mesto na hraniciach s Českou republikou, v ktorom je čo obdivovať. Podľa legendy bolo mesto Cieszyn založené v roku 810 troma bratmi a to na mieste ich stretnutia po dlhom odlúčení. Podľa historikov mesto vzniklo koncom 10. st oročia, prvá písomná zmienka je z roku 1155. V roku 1920 došlo k rozdeleniu mesta na dve časti, ľavobrežná pripadla Československu a vytvorila Český Tešín. V období II. sv. vojny bolo mesto spojené a po roku 1945 opäť rozdelené. Mesto si dodnes zachovalo stredoveký urbanistický ráz s pamiatkami a nádhernými zákutiami.

Pri hraniciach ešte zostaneme, ale posunieme sa o kúsok severo - západnejšie do mesta Klodsko. Prvá písomná zmienka o meste je z roku 981. Názov má český pôvod a je odvodený od drevených klád, ktoré slúžili na opevnenie pohraničnej pevnosti, alebo ako mosty v nepriechodnom teréne.  K najstarším pamiatkam mesta sa radí gotický most sv.Jána a je jednou zo vzácnych stavieb tohoto druhu v Európe. Prirovnávajú ho ku Karlovmu mostu v Prahe. Bol postavený medzi rokom 1281 až 1390 a je zdobený sochami v barokovom štýle.
Medzi zaujímavosti mesta patria aj podzemné katakomby, ktoré sú sprístupnené verenosti. Slúžili ako úkryt pred požiarom, či v pripade napadnutia mesta.  Nad mestom sa týči pevnosť, ktorá patrí k najcennejším dielam novovekej obrannej architektúry Poľska a má jeden z najlepšie zachovaných obranných systémov 17.-18. storočia v Európe.

Ako ďalšie chcem predstaviť mesto Wroclaw alebo aj Vratislav. Z histórie je známe ako osada na jantárovej ceste. Založenie mesta sa datuje rokmi 915 – 921 a slúžilo ako hradisko slovanských Slezanov. V 10. storočí bolo dočasne pod nadvládou Přemyslovcov. Ako hovorý legenda, mesto založilo české knieža Vratislav I. pod názvom „Vratislavia“, (odtiaľ aj český a slovenský názov „Vratislav“), no už okolo roku 990 sa znova dostáva pod poľskú správu. V roku 1 000 tu bolo založené rímskokatolícke biskupstvo a bola postavená románska katedrála. V rokoch 1 038 – 1 054 je opäť dočas ne v českých rukách. 
Od roku 1 163 tu sídlili údelné sliezske kniežatá. Začiatkom 13. storočia sa Wroclaw stal mestom a roku 1 241 hlavným mestom Vratislavského kniežatstva. V rokoch 1327 – 1742 je to opäť české územie (len 1 469 – 1 490 v rukách Mateja Korvína). Od 14. storočia sa stalo obchodným strediskom. Od roku 1 742 bolo pruským územím, po roku 1871 nemeckým územím, od roku 1945 pod poľskou mandátnou správou, po mierovej zmluve "2+4" bolo definitívne pripojené k Poľsku.  Mesto si užilo dostatočný počet prerozdelení a každý "vlastník" tu zanechal nejakú stopu. Wroclaw patrí medzi moje najobľubenejšie navštívené poľské mesto.

Posledným dnešným mesto bude údajne najnavštevovanejšie v Poľsku - Krakow.  Mesto vzniklo okolo roku 800 ako obranný hrad Vislanov na križovatke obchodných ciest. Koncom 9. storočia bolo mesto súčasťou Veľkej Moravy. V 10. storočí bol vybudovaný hrad Wawel a mesto sa stalo súčasťou Poľska. Od roku 1 038 je Krakow sídelné mesto Poľska. Mesto prekvitalo v 14. – 16. storočí, kedy bolo členom hanzy, hlavným a od 1 320 korunovačným mestom Poľska s prvou poľskou univerzitou a známou výrobou súkna. V roku 1596 sa hlavným mestom stala Var šava, ale Krakow ostal korunovačným mestom. V 17. – 18. storočí nastal úpadok. Od roku 1795 mesto patrilo Rakúsku, len v rokoch 1 809 – 1 815 bolo súčasťou Varšavského kniežatstva a v rokoch 1 815 – 1 846 hlavným mestom Krakovskej republiky. Po potlačení krakovského povstania bolo opäť pričlenené k Rakúsko-Uhorsku. V roku 1 914 sa tu organizovali poľské légie. Od roku 1 918 je mesto opäť súčasťou Poľska. Po druhej svetovej vojne sa Krakov stal významným priemyselným strediskom Poľska. Keď sme už  trochu načreli do histórie , pridám fotodokumentáciu súčasnosti.

Koniec časti piatej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Privatbanka bola pre Kočnera kľúčová, bola pri Bonaparte aj pri Technopole

Obchodoval aj s ďalšími, od Tatra banky kúpil pohľadávky.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočnerova minulosť nenecháva veľa pochybností

Čo majú spoločné Kočnerove kauzy?

Komentár Zuzany Kepplovej

Bez základnej spravodlivosti politický život len predstierame

Zažívame nebezpečné časy, keď sa priam objedáme prísľubmi spravodlivosti.


Už ste čítali?