Na slovíčko u našich severných susedov... (časť tretia)

Autor: Marcela Minarčinová | 5.6.2015 o 13:26 | (upravené 16.6.2015 o 12:59) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1129x

...o dvoch najznámejších mestách na jantárovej ceste, o zamrznutej pláži, o rodisku slávneho pozorovateľa oblohy, o sladkých perníčkov a o rozprávkových kamenných strážcoch...

Ak ide o more, tak v predstavách mnohých sa vynorí leto, teplo, plavky, kúpanie, opaľovanie, palmy... ale nie v decembri pri Baltskom mori. My sme sa rozhodli stráviť jeden koniec a jeden začiatok roka na severe, pri mori, v meste Gdansk. Cesta autom bola nekonečná, mnohé úseky Jantárovej dialnice A1, ako ju nazývajú, ešte neboli sprístupnené. Ale, kto by si nechal ujsť pohľad na mesto s viac ako tisícročnou históriou? Mesto naozaj nesklamalo, bola to láska na prvý pohľad. Architektonické pamiatky, historické uličky, vôňa morského vzduchu je priam balzamom na dušu aj napriek mínusovým decembrovým teplotám. Na pláž, s názvom Jelitkowo, sme sa dopravili trocha netradičným spôsobom - električkou. Zamrznutý piesok a studené more zanechalo vo mne zvláštnu atmosféru, na ktorú som pri mori nebola do toho času zvyknutá. Naozaj zvláštnu - nie negatívnu, ale inú. Možno to bolo zapríčinené aj odpočítavajúcim časom starého roka a vítaním roka nového. Na pláži sa zišlo množstvo ľudí, aby tieto časové udalosti oslávili. Bola to naozaj sláva.... more, zamrznutá pláž, ohňostroje - nezabudnutelná atmosféra - mesto Gdansk.

Na našej spiatočnej ceste sme sa ocitli v druhom jantárovom meste - Toruň. Domy postavené tesne pri sebe a úzke uličky vydláždené kameňmi sú chránené mestkými hradbami zo 14. a 15. storočia. Radnica zo 14. storočia sa radí medzi najstaršie v strednej Európe.  Mesto je známe aj vďaka tomu, že sa tu narodil Mikuláš Kopernik a tým, že sa tu vyrába preslávený torúnsky perník. Neviem, či je to náhoda .... alebo slovná hračka ? KO-PERNIK.  Prvé perníky sa piekli už v 14. storočí a to aj v Kláštore sv. Kataríny, volajú sa dodnes katarzynki.

 

Z jantárovej cesty sa prenesieme na cesty hradné - k rozprávkovo čarovnému hradu Ogrodzieniec. Už zďaleka sa vypína nad mestom s rovnakým názvom. Čo sa histórie týka, hrad bol postavený v 12. storočí. V tom čase to bolo neveľké hradisko s niekoľkými drevenými chatrčami, ktoré boli kryté z troch strán skalami, zo severu palisádou. Počas nájazdu Tatárov v roku 1241 bol hrad zničený a spálený. Po tej udalosti bol vystavaný gotický hrad z kameňa, ktorý bol sídlom rodu Wlodków do roku 1470. V ďalších rokoch hrad menil majiteľov až do roku 1523, kedy sa stal vlastníkom Jan Boner a následne jeho bratranec Seweryn Boner, ktorý v rokoch 1530 - 1545 prebudoval hrad na obranné renesančný sídlo, v tom čase konkurujúce prepychovému Wawelu (Krakov).

Ale ako sa hovorí, lepšie jeden krát vidieť, ako 100 krát ... prečitať...

 

 

K obdivuhodným kamenným stážcom určite patrí aj hrad v Ojcowskom národnom parku. Hrad Ojców bol postavený v štrnástom storočí – rok 1354 Kazimírom Veľkým. Prvá písomná zmienka sa datuje rokom 1370.

 

Koniec časti tretej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?