Na slovíčko u našich severných susedov... (časť druhá)

Autor: Marcela Minarčinová | 28.5.2015 o 14:57 | (upravené 16.6.2015 o 12:57) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  823x

...o poľských cestách, o mieste, kde sa začala druhá svetová vojna a o neslávne slávnom najsmutnejšom mieste v krajine...

Na cestách, po poľských cestách, sa stretnete s rôznou kvalitou povrchu, ale v tom by som v zásade až také prekvapenie nevidela, pasujeme sa s tým aj u nás. V čom však nevidím pochopenie sú semafory na štvorprúdovkách, alebo situácia, keď idete po štvorprúdovke primeranou rýchlosťou štvorprúdovky a auto pred vami oznamuje blikaním smerovníka odbočovanie. Úplnou raritou však bola električková trať, ktorá križovala kruhový objazd, či rampy na takých miestach, kde by ste ich určite nečakali. Len pre informáciu, ak plán cesty vás povedie na dialnicu, platí sa mýtny poplatok.  Ak však dialnicou prechádzate len z dôvodu obchvatu mesta, poplatku sa vyhnete. V konečnom dôsledku sa nad dialničnou nálepkou trápiť nemusíte. 

Na ceste teda zostaneme. Najrýchlejšia cesta k mestu a miestu, kde sa začala druhá svetová vojna, vedie zo slovenského hraničného prechodu Svrčinovec, cez Českú republiku ďalej do Poľska (cca 120 km od SK hraníc navrhnutej trasy). Tým mestom sú Gliwice. Práve tu pred rokmi, pri drevenej rádiostanici, prebehla takzvaná gliwická provokácia, ktorá Hitlerovi slúžila ako zámienka na vyhlásenie vojny Poľsku. Ako k tomu vlastne došlo?

31. augusta 1939 vtrhli do nemeckej rádiostanice v Gliwiciach ozbrojení príslušníci jednotky SS. Boli v civile a „prezlečení“ za Poliakov.Útočníci zahnali technický personál násilím do pivnice. A aby dokázali ,,poľskú vinu”, zastrelili pred vchodom nemeckého občana poľského pôvodu. Esesáci mali podľa plánu odvysielať v poľštine päťminútové vyhlásenie, v ktorom ako údajní Poliaci mali oznámiť svetu, že obsadzujú vysielač, vojensky sa mobilizujú a budú tiahnuť ďalej až na Berlín. Chceli komunikát odvysielať práve z rádiovej veže, aby to počuli v Londýne a v Paríži. Vedeli totiž, že ich odposluchy sú nastavené na hraničné vysielače.Provokácia však nebola stopercentne pripravená. Útočníci nevedeli, že gliwický vysielač slúži len ako retranslačná stanica. Nevedeli si poradiť ani s technikou. Do éteru sa nakoniec z päťminútového vyhlásenia dostalo len prvých deväť slov: ,,Pozor! Tu Gliwice! Rozhlasová stanica je v poľských rukách!” Vysielanie prehlušil silnejší signál z Wroclawu. Reinhard Heydrich zúril. Aj tých deväť slov však Hitler využil ako zámienku na napadnutie Poľska. Na druhý deň, 1. septembra 1939, zdôvodnil začiatok vojny ,,hraničnými provokáciami, ktoré vykonala poľská strana.

Okolie veže obklopuje obrovský park a je tam zriadené múzeum venované udalostiam, ktoré sa tu odohrali.
Veža od svojho vzniku v r. 1935 slúži nepretržite ako vysielač. 

Takýchto neslávne slávnych vojnových miest je v Poľsku viacero. Asi k najznámejšim a zároveň najsmutnejším patríOswienčim. To, čo sa tu udialo vo vyhladzovacom koncentračnom tábore, sa radšej dejinám malo vyhnúť. Ale stalo sa. Prenasledovaní boli predovšetkým Židia, ale aj Rómovia, Sovietskí zajatci a taktiež mnohí ďalší. Väčšina našla svoju smrť v plynových komorách. História siaha do rokov 1940 až 1945 kedy dochádzalo k masovým popravám. V Oswienčime zahynulo približne 1,5 milióna nevinných ľudí v dôsledku vyhladovania,prepracovania, v plynových komorách alebo pri nehumánnych experimentoch. Tábory boli v Osvienčime tri. Ako prvý bol postavený v roku 1940 Auschwitz I. Pred vstupom do neho sa nachádza známy nápis Arbeit macht frei, ktorý by sme mohli do slovenčiny preložiť ako „práca oslobodzuje“. Pre nedostatočnú kapacitu bol postavený v Brezinke najväčší komplex – Auschwitz Birkenau (Auschwitz II.), ktorý sa nachádza asi 3 km od dedinky Oswienčim. Zomrelo tu viac ako milión väzňov. Známa je tu aj rampa, kde sa ľudia pred príchodom delili, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore. Zo spomínaných dvoch táborov väzni často odchádzali do pracovného tábora v Monowiciach – Auschwitz III.

Dnešná podoba múzea - tieto miesta, by mali slúžiť pre výstrahu a zároveň byť ponaučením, aby sa takéto zverstvá neopakovali.

 

Takto nostalgicky končím časť druhú, ale po spomienkach na tak smutné miesto, to inak nejde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?