Príbeh o bezbariérovo-bariérovom výlete

Autor: Marcela Minarčinová | 22.5.2015 o 0:00 | (upravené 16.6.2015 o 12:53) Karma článku: 3,18 | Prečítané:  421x

...keď veci, postavené za istým účelom, svoj istý účel neplnia... Rada chodím pešo a to aj v meste. Rada cestujem vlakom, lebo mám voľné ruky a moje dieťa voľnosť pohybu. Rada to z času na čas skĺbim spolu...

Hmlisté ráno veštilo slnečný deň a tak som si vymyslela krátky výlet vlakom spolu s kočíkom, ktorý obsahoval moje dieťa a veci k výletu potrebné . Cestou sme šli na malý nákup, aby nám nič nechýbalo. Kráčam teda k novovybudovanému bezbariérovému prístupu pred nákupným centrom, ale s kočíkom sa mi akosi nedarí bezbariérový prístup prekonať. Volím teda možnosťˇ, tak ako väčšina ľudí, "obchádzky" cez rozbahnený (bývalý) trávnik. Nakúpené a ide sa na vlak.

Á,  skvelé, na stanicu sa dá dostať bez problémov, aj s kočíkom. Lístok zakúpený a staničný rozhlas chrapľavým hlasom oznamoval príchod vlaku na tretiu koľaj.

Á, skvelé, zo stanice sa dá dostať bez problémov, aj s kočíkom.....moja radosť tu však konči, lebo predomnou sa vynára železničný podchod s desiatkou schodov.

Pohľadom blúdim a hľadám vhodného budúceho spolucestujuceho, ktorý by mi pomohol. Prvú adeptku - ženu, odhadom v ôsmom mesiaci tehotensta oslovovať nebudem. Pána s paličkou? Tak ten bude rád, ak sám prejde. Mladé vysmiate študentky s cigaretou sa len pousmiali a tak volím plán "B" - znížené koľajisko, kde sa prechádzalo pred vybudovaním podchodu. Za mnou sa ozvali hlasy: "Pani, použite podchod, cez koľaje je prechod zakázaný." To už som začala byť trocha rozčúlená, nech mi teda vysvetlia, ako sa mám dostať do vlaku? Áno, vysvetlili: "Tak už choďte, ale nabudúce použite podchod."  Ó, naozaj - poučné.

Do vlaku som nastúpila za pomoci sprievodkyne, ktorá mi sľúbila aj pomoc pri vystupovaní a tak sa moje rozhorčenie zjemnilo. Cesta bola príjemná, z okna sme pozorovali prebúdzajúcu sa jarnú krajinu. Sprievodkyňa nám naozaj pomohla vystúpiť a opať sa nám pred očami vysmieval podchod s desiatkou schodov. Tentokrát sme mali šťastie a schody nám pomohol zdolať jeden obetavý človek. Na konci schodiska čakalo prekvapenie  v podobe plošiny, na ktorej však ležérne visel oznam  - "mimo prevádzky".

Mnohí si možno povedia: "Tak seď doma, keď sa ti nepáči." To nieje riešenie.

Ale čo tak trocha porozmýšľať predtým, ako sa niečo zrealizuje a postaví? Nezmyselné architektonické riešenia stoja ľudí čas, peniaze, ľudskú prácu a v mestách a obciach nemajú čo robiť. Nestaviam sa do pozície odborníka na bezbariérový prístup, či stavby - som len matka, ktorá tlačí pred sebou kočík so svojim najcennejším pokladom.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?