Na slovíčko u našich severných susedov...(časť šiesta)

Autor: Marcela Minarčinová | 31.7.2015 o 15:23 | (upravené 31.7.2015 o 15:41) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  568x

... o jednej z najväčších zaujímavostí Dolného Sliezka - o neobvyklom obrannom diele nad mestečkom Strieborná Hora...

Pôvodne osada Strieborná Hora vznikla v štrnástom storočí. Mestom sa stala v roku 1 536 a ako už z názvu vyplýva, preslávila sa najmä ťažbou vzácneho lesklého kovu. Nad mestom sa nachádza pevnosť, ktorá bola postavená v rokoch 1 769 - 1 772. Dôvod jej výstavby?

Prenesieme sa v čase o kúsok späť - do roku 1 760. Sliezko bolo územím, na ktorom sa odohrával ozbrojený konflikt pod názvom sedemročná vojna alebo aj sliezska vojna medzi Pruskom a Rakúskom, ktoré chcelo získať Sliezko a klodzké grófstvo. V roku 1 760 rakúske vojsko dobylo pohraničnú pevnosť Klodzko spolu s kopcovitým klodzkým grófstvom. Všetky pokusy o jeho napadnutie boli neúspešné, pretože toto územie bolo oddelené od Sliezka masívom Bardzkých a Sových hôr. Jediné horské priesmyky - v okolí Barda a Striebornej Hory - bránili rakúske oddiely. V opevnenom tábore tam v lete v roku 1 762 prebývalo 45 000 vojakov. Do konca vojenských útokov sa pruskému vojsku nepodarilo dobiť klodzké grófstvo a Prusko ho získalo až po podpísani mierovej zmluvy v roku 1 763. Stále rakúske ohrozovanie a čerstvé vojenské úspechy presvedčili vtedajšieho panovníka Fridricha II. Veĺkého o myšlienke opevnenia jedného z horských priesmykov vedúcich zo Sliezka do Klodského grófstva.

Počas samotnej výstavby bol projekt niekoľkokrát zmenený a stiebornohorská pevnosť dostala svoj dnešný vzhľad v roku 1 770. 

V minulosti nedobytná pevnosť sa dnes stala "dobytnou" pre turistov. Prístup je nenáročný - z mesta Strieborná Hora vedie asfaltová cesta priamo k nej. 

 

Koniec časti šiestej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.

EKONOMIKA

Odhalili daňový podvod so sušenými hríbmi

Spoločnosti zrejme predpokladali, že dodávka nebude podozrivá.


Už ste čítali?